Jest to tytanowa śruba, którą wstawiamy w miejsce korzenia brakującego zęba. Tytan jest biokompatybilny, dzięki czemu organizm przyjmuje implant jako coś własnego, i trwale łączy się z kością w procesie osteointegracji. Do implantu mogą być przytwierdzone różne rodzaje prac protetyczych, jak korony, mosty czy protezy.
Implanty są rekomendowane dla osób dorosłych, powyżej 18 roku życia bez ograniczeń wiekowych. Przy istniejących chorobach przewlekłych, terapii lekami każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie i kwalifikujemy do zabiegu. Większość nawet poważnych chorób, takich jak nowotwory, zaawansowana osteoporoza, udar czy zawał nie są przeciwwskazaniem do implantacji, mogą jedynie wymagać odczekania do czasu załagodzenia ostrej fazy choroby.
Implanty pozwalają na odbudowę braku pojedynczych zębów, ale też na leczenie całkowitego braku uzębienia.
Przy braku pojedynczych zębów wykonuje się oddzielne implanty z koronami, bardzo dobrze „wtapiające się” w otaczające zęby własne.
Przy braku kilku zębów obok siebie można wykonać pojedyncze korony z implantami lub mosty, czyli odbudowę np. trzech zębów na dwóch implantach. Takie rozwiązanie stosuje się np. przy złych warunkach kostnych do wszczepienia trzech implantów.
Przy bezzębiu, czyli braku wszystkich zębów, mamy do zaproponowania dwa rozwiązania:
Przy stosowaniu implantów w żaden sposób nie ingerujemy w pozostałe zdrowe zęby, inaczej niż w przypadku mostu, gdzie musimy zmniejszać, oszlifować zdrowe zęby po to, żeby odbudować te z nimi sąsiadujące. Ponadto założenie mostu nie chroni przed zanikiem kości i dziąsła w miejscu utraconego zęba, a zęby, na których most się trzyma, są obciążone większą siłą niż przed założeniem mostu.
Odbudowa na implantach stabilnie trzyma się w kości, nie może poruszyć się, ponadto utrzymuje kość i dziąsło na stałym poziomie. Korony, mosty na implantach, są bardzo estetyczne, często ciężkie do odróżnienia od naturalnych zębów. Poziom estetyki i pełna stabilność w ustach to największe przewagi implantów nad protezami.
Jest to standardowa procedura stomatologiczna, często wykonywana przez lekarzy dentystów. Jednak, jak każde leczenie chirurgiczne, może wiązać się z powikłaniami. By zmniejszać ich ryzyko bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich swoich lekach i dolegliwościach oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń przed i po zabiegu wszczepiania implantów.
Zabieg wszczepiania implantu wykonywany jest w typowym stomatologicznym znieczuleniu, takim jak przy zakładaniu wypełnienia (plomby) czy usunięciu zęba, dzięki czemu sam zabieg jest bezbolesny. Często wykonujemy kilka implantów w ciągu jednej 2-3 godzinnej wizyty, co również jest bezbolesne i bezpieczne. Naturalnym jednak jest delikatne uczucie bólu, rozpierania czy obrzęk okolicy wszczepianego implantu, który zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Dolegliwości bólowe związane z implantacją dobrze kontrolowane są powszechnie dostępnymi lekami przeciwbólowymi, jak np. paracetamol. Niejednokrotnie Pacjenci czują się tak dobrze, że pomimo wszczepieniu kilku implantów w ogóle nie korzystają z żadnych leków i następnego dnia wracają do swojego normalnego rytmu.
Jak każda procedura dentystyczna, także wszczepienie implantów obarczone jest ryzykiem powikłań, takich jak: zakażenie dziąsła, zapalenie, czy ból. Prawidłowa kwalifikacja i przygotowanie do zabiegu pozwala jednak praktycznie wyeliminować takie nieprzyjemne sytuacje.
Wadą implantów jest konieczność odpowiedniej jakości i ilości kości, w której implant ma być osadzony. Jednak dzięki nowoczesnym metodom augmentacji kości, czyli jej uzupełnienia, w większości przypadków po jednym bezbolesnym zabiegu, lekarz implantolog jest w stanie uzyskać ilość kości niezbędnej do osadzenia wszczepu.
Po utracie zęba kość w tym miejscu zapada się, zmniejsza się jej objętość. Zanik kości zwiększa się z wiekiem, indywidualnie u każdego Pacjenta, w większym lub mniejszym stopniu.
Przed wykonaniem implantu niezbędne jest wykonanie badania tomografii komputerowej szczęk, by ocenić kość, w której trzymać ma się implant. Tytanowa śruba-implant musi być osadzony w kości odpowiedniej jakości oraz otoczony ustaloną naukowo grubością kości. Jeżeli na podstawie badania radiologicznego kości jest zbyt mało, nowoczesne metody chirurgiczne pozwalają na uzupełnienie braków.
Nowoczesna chirurgia stomatologiczna dysponuje kilkoma rozwiązaniami takiego problemu. W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi, takie jak: podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) czy sterowana regeneracja tkanek (GBR). Korzysta się w tych zabiegach ze sztucznej kości lub własnej Pacjenta, pobranej np. z okolicy ósemek dolnych.
Pierwsza wizyta to zawsze wizyta konsultacyjna. Na podstawie wywiadu dotyczącego oczekiwań Pacjenta, Jego stanu zdrowia, sytuacji w jamie ustnej oraz prześwietlenia wszystkich zębów, określamy możliwości odbudowy uzębienia. Gdy wstępny plan leczenia jest zaakceptowany przez Pacjenta, wykonujemy dokładną diagnostykę tomografii stożkowej CBCT okolicy, w której mają znaleźć się implanty. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie z doskonałą precyzją określić ilość i stan kości, przez co uszczegółowić plan leczenia.
Druga wizyta to wizyta z wszczepieniem implantu lub kilku. Lekarz implantolog wykonuje skuteczne znieczulenie miejscowe, dzięki czemu Pacjent w komfortowych warunkach nie odczuwa bólu w czasie zabiegu. Następnie przystępuje do zabiegu implantacji, czyli w wykonany uprzednio otwór w kości wszczepia tytanowy implant. Często do zabiegów implantacji wykorzystujemy szablony chirurgiczne, które gwarantują dokładne, wcześniej zaplanowane miejsce dla implantów.
Zabieg kończy się szyciem dziąsła około implantu. Szwy zdejmowane są zazwyczaj w ciągu 7-10 dni po implantacji.
Trzecia wizyta, po trzech lub sześciu miesiącach, polega na odsłonięciu implantu i przykręceniu do niego śruby gojącej. Ze śrubą gojącą na implancie Pacjent trafia do lekarza protetyka, zajmującego się odbudową korony – widocznej części zęba.
Następne dwie wizyty są niezbędne dla odbudowy protetycznej zębów.
Pierwsza wizyta protetyczna, na której lekarz dentysta protetyk pobiera wycisk lub skan pod przyszłą koronę lub most, lub dobiera elementy do wykonania protezy. Dobierany jest również razem z Pacjentem kolor uzupełnienia, by w pełni wtopić się wizualnie w zęby Pacjenta.
Druga wizyta, w czasie której korona lub most są skrupulatnie dopasowywane oraz na stałe osadzane w ustach.
Na konsultacji lekarz implantolog szczegółowo udziela wskazań Pacjentowi, jak powinien się przygotować do zabiegu. Najczęściej jednak Pacjenci nie wymagają większego przygotowania, przy bardziej rozległych zabiegach czy augmentacji kości potrzebne może być zażywanie antybiotyku dzień przed zabiegiem.
Przez co najmniej dwie godziny po zabiegu nie można nic jeść. Zalecane jest wstrzymanie się od ciepłych posiłków i napojów przez trzy dni po zabiegu.
Do czasu zagojenia dziąsła i zdjęcia szwów, czyli od siedmiu do dziesięciu dni, warto wstrzymać się z twardymi, ciągnącymi i ostrymi pokarmami, by ułatwić gojenie.
Należy schładzać miejsce zabiegowe, np. okładami z lodu, by zmniejszyć ryzyko obrzęku i zasinienia, które naturalnie mogą wystąpić, szczególnie w pierwszych godzinach po zabiegu.
Nie wolno dotykać, sprawdzać wszczepionego implantu.
Dziąsło goi się zazwyczaj do 14 dni, natomiast sam implant w pełni osteointegruje się, czyli łączy z kością, w ciągu od trzech do sześciu miesięcy.
O odbudowy zębów na implantach dbamy podobnie jak o swoje zęby. Korony i mosty na implantach szczotkujemy tak samo jak naturalne zęby, korzystać należy też z nici dentystycznych, ewentualnie irygatora czy płynów do płukania. O protezy na implantach dbamy jak o typowe protezy, należy je wyjmować z ust i myć co najmniej dwa razy dziennie.
Wskazane też są co sześciomiesięczne wizyty higienizacyjne, by nie doprowadzać do stanów zapalnych dziąseł i innych negatywnych konsekwencji.
Jest to bardzo indywidualna sprawa – zależy jaka była przyczyna usunięcia zęba, jak wygląda kość w tym miejscu, itd. Jeżeli usunięty był ząb przedni, na którym estetycznie zależy Pacjentowi – wykonuje się pracę tymczasową, która maskuje brak zęba do etapu odbudowy implantami lub gdy to możliwe, wykonuje się usunięcie zęba i wstawienie implantu w czasie jednej wizyty.
Tytan jest metalem nie ferromagnetycznym, przez co nie oddziałuje na niego pole elektromagnetyczne. Wykonywanie takich badań jest całkowicie możliwe i bezpieczne, bez żadnego przygotowania. Przed wykonaniem badania w pracowni diagnostycznej należy uprzedzić lekarza radiologa lub technika wykonującego badanie o posiadanych implantach.
Nie, czujniki metalu nie sygnalizują posiadania implantów zębowych.
W Kass Dent Wołomin, Radzymin oraz Marki wykonasz całe leczenie stomatologiczne, w tym implantologiczne, w jednym miejscu. Konsultacje, badania rentgenowskie, zabiegi wszczepiania implantów oraz ich odbudowa jest możliwa w naszym gabinecie u sprawdzonych lekarzy dentystów.
Implanty Osstem to południowokoreański produkt z ponad 25 letnią historią. Powstają poprzez nanoobróbkę tytanu, a ich budowa ma na celu jak największą powierzchnią łączyć się z kością. Są w sprzedaży w ponad 70 krajach na świecie, a kilkadziesiąt milionów sprzedanych implantów plasuje firmę wśród najpopularniejszych producentów implantów.
Implanty Straumann to szwajcarski producent, jeden z pionierów implantologii, z pierwszymi produktami od 1974 roku. Technologicznie implanty wciąż są rozwijane i badane, co skutkuje ponad 1000 badań naukowych potwierdzających ich wyjątkową jakość i skuteczność. Ich opatentowana powierzchnia SLAcrtive, która jest specjalnie piaskowana, wytrawiana kwasem staje się hydrofilna, co ułatwia łączenie z kością.
Zapraszamy do jednej z naszych przychodni. Lekarz dentysta implantolog na podstawie warunków jamy ustnej i oczekiwań Pacjenta przedstawi najbardziej optymalny plan leczenia.